Kamvas 22
Simple, But Powerful.
Professional display for your creativity.
Immersed in this colorful world.A wide color space.
A wide color space.
A 21.5inch screen that boasts 120% sRGB color gamut enables 16.7 million colors to be displayed naturally and vividly on Kamvas 22. Together with the contrast ratio of 1000:1, Kamvas 22 can bring users an immersive visual effect.
Every detail is clear and crisp.
The anti-glare matte film applied on Kamvas 22 is to alleviate the glare of reflection and guarantee clear display effects. The matte finish can also mimic the feel of drawing on paper. Besides, 178° wide viewing angle together with 1920 × 1080 display resolution allows users to enjoy delicate details from different directions.
Unleash your creativity with natural strokes.
Refined works with natural and accurate lines.
Digital Pen PW517 that featured PenTech3.0 has a lowered magnetic core, which makes its pen nib more stable and brings better drawing experience. Moreover, with 8192 levels of pressure sensitivity, digital pen PW517 allows users to render lines in different widths and saturations as pressure applied changed.
The digital pen can be tilted within ±60° to draw shadows like a real pencil. Additionally, lines input is smooth and natural without occurance of lagging and jittering.
Innovative design is in the details.
Dual USB-C ports bring more fun.
Two USB-C ports equipped on Kamvas 22 allow users to connect the pen display to the computer, Android phone or tablet via a 3-in-1 cable or a USB-C to USB-C cable. While the USB-A port is designed for the connection to external peripherals such as keyboard, USB disk, etc.
*Extra power supply is needed when connected via a USB-C to USB-C cable.
The extension of your screen.
A USB-C port is designed on Kamvas 22 Plus for the connection to your tablet, computer, game console, or Android phone. Via a USB-C to USB-C cable, users can enjoy working or gaming on this 21.5inch large screen.
* USB-C ports on phones, tablets and PCs should at least support USB3.1 GEN1 data transfer protocol and DP1.2.
* List of Compatible Android devices
Adjustable stand for better efficiency.
The ergonomically designed grey metallic stand not only matches the color of the pen display but also allows users to create at a more comfortable angle from 20°to 80°, which helps to improve the productivity. Additionally, the device is sleek and slim with its thickness ranges from 19mm to 26.7mm.
Strong compatibility.
Kamvas 22 can work seamlessly with devices running on Windows, macOS, Linux OS or Android, and supports various mainstream drawing and designing software.
*The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI Trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
What's Included Kamvas 22
Adjustable Stand ST100A
Battery-free Pen PW517
Standard Pen Nibs (Inside the Pen Holder) ×10
Pen Holder Pen Nib Clip (Inside the Pen Holder)
3-in-1 Cable
Power Adapter
Artist Glove
Cleaning Cloth
Quick Start Guide
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 21.5 Inch |
| Display Area | 476.64 x 268.11mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080(16:9) |
| Color gamut | 120% sRGB |
| Number of Colors | 16.7M (8bit) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178° |
| Response Time | 14ms |
| Surface | Anti-glare etched glass |
| Full lamination | NO |
| Brightness | 220cd/m2 (Max.) |
| Power Supply Output | 12V 3A |
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Stylus Pen | PW517 |
| Pen Pressure | 8192Levels |
| Tilt Function | ±60° |
| Reading Height | 10mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | >220PPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LpI |
| Accuracy | ±0.3mm(center) ±2mm(corner) |
| eraser | - |
| Express Keys | - |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | - |
| Video Interface | USB-C, Full-Featured USB-C |
| Multi-Touch | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 546 x 323 x 19~26.7mm |
| Net Weight | 3.9KG(With Stand) |
| Colour | Dark Gray |
| Material | plastic |
| Operating Conditions | |
| Power Input | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Ports Included | 2 X USB-C |
| Hardware Requirements | 2 USB-A, USB-C (USB3.1 DP1.2) |
| OS Support | Windows 7 or later macOS 10.12 or later Android(USB3.1 DP1.2) Linux |
| What's included & Extras | |
| What's Included | Kamvas 22 Adjustable Stand ST100A Battery-free Pen PW517 Standard Pen Nibs (Inside the Pen Holder) ×10 Pen Holder Pen Nib Clip (Inside the Pen Holder) 3-in-1 Cable USB-C to USB-C Cable (1m, Only included with Kamvas 22 Plus) Power Adapter Artist Glove Cleaning Cloth Quick Start Guide |
| stand | Yes - Adjustable Stand 20°~80° |
| Warranty | 1 year |