Inspiroy Keydial KD200
Combining with a keyboard and a dial controller, KD200 can effectively improve your productivity.
Inspiroy Keydial KD200 is the first pen tablet in the industry that combines a graphics tablet and a keyboard besides the dial controller and 5 programmable press keys, which can effectively improve your productivity. It also supports Bluetooth 5.0 wireless connection and fast-charging to make your work more convenient.
Magical Combination of Keyboard and Pen Tablet
Following the preferences of artists, we add 23 standard keys on the pen tablet for improving productivity and saving your workspace, which aims to break the stereotyping of digital drawing. Also, the ergonomic wrist rest can effectively minimize fatigue after long-term use.
Get More Productivity from Keys and Dial
Besides, Inspiroy Keydial KD200 is also equipped with a dial for you to zoom brush or canvas. You can also set 5 customize press keys as your common shortcut to improve productivity.
Bluetooth 5.0
Unleash your
Creativity Wirelessly
Inspiroy Keydial KD200 is the first Huion pen tablet with Bluetooth. You can easily connect KD200 to your PC or Mac wirelessly. It also has a 10m transmission distance, you don't have to worry about disconnect when you drawing.
Once Charging,
One Day Lasting
In addition, Inspiroy Keydial KD200 only takes 1.2 hours for charging and continues to use for 18 hours, which is suitable for designers, artists, and freelancers.
Enjoy the Stability with PenTech 3.0
Featuring the new Huion's technology - PenTech 3.0, the battery-free pen PW517 provides better stability with a lower positioned pen nib to bring you a lifelike drawing experience. It also supports ±60° Tilt function and 8192 levels of pressure sensitivity.
Feel the Paper-Like Texture on the Matte Surface
Inspiroy Keydial KD200 has an ideal 8.9 × 5.6 inches working area for digital drawing. It is also equipped with an anti-fingerprint matte surface cover, which can provide just the right friction to bring you a paper-like drawing experience.
Record your Imagination Anytime with Android
Different from other drawing tablets, Inspiroy Keydial KD200 is the first pen tablet that can connect to Android devices without an OTG adapter. Also with only 8.5mm thickness and 650g weight, you can take it anywhere to record your imagination.
Connectivity & Compatibility
Windows 7/8/8.1 (Wired and Dongle), Windows 10 64bit (Bluetooth)
Mac OS 10.12 or later, Android 6.0 or later.
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | PC Mode: 226 x 142.88 mm (8.9 x 5.6 inch) Android Mode:142.88 x 80.3.7 mm |
| Stylus Pen | PW400 |
| Pen Pressure | 8192 levels |
| Tilt Function | ±60° |
| Reading Height | 10mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | >220PPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.3mm |
| eraser | - |
| Express Keys | 5 Programmable Press Keys + 23 Standard keys |
| Roller Wheel | 1 Dial Controller |
| Touch Shortcut | Touch Strip |
| Multi-Touch | - |
| Wireless Support | Bluetooth 5.0 |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| General | |
| Dimensions/piece | 288.3 x 178.2 x 8.4 mm |
| Net Weight | 415 g |
| Colour | Metal Grey |
| Material | Plastic |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | USB-C |
| Hardware Requirements | USB-A |
| OS Support | Win 10/Windows 8/Windows 7/Mac OS 10.11.0 or above |
| What's included & Extras | |
| What's Included | Pen Tablet, Battery-free Pen, USB-C Cable, Pen Holder, OTG Adapter, Pen Nibs x 10, Quick Start Guide |
| Warranty | 1Year |