Advanced battery-free stylus—convenient for both you and the environment.
The Artist 15.6’s stylus is outstandingly ergonomic, allowing you to draw as smoothly as with a paper and pencil. The stylus does not require batteries or charging—no clumsy cords or extra costs.
Draw and create smoothly and accurately.
The Artist 15.6’s automatic line correction, intelligent anti-shake function, and 8192 pressure levels come together to provide a comfortable, stress-free drawing experience.
HD IPS display.
Our next-generation IPS Display features a 1920x1080 display resolution and a 178° viewing angle.
Ultra-thin and ergonomically designed.
The Artist 15.6 display features a slight 11mm profile and 6 customizable vertically-stacked shortcut keys. Light, portable, and efficient.
Compatible with most operating systems and applications.
Our drivers work with Windows 10/8/7/Vista/XP, Mac OS 10.7.x and above, and all major graphic applications such as Photoshop, Painter, Adobe Illustrator, etc.
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Area | 344.16 x 193.59 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | -89°~89°(H) -89°~89°(V) |
| Technical | |
| Technology | Electromagnetic |
| Stylus Pen | P05 |
| Pen Pressure | 8192 Levels |
| Report Rate (Revolutions per Second) | 266 |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 |
| Data Communication Interface | USB-C |
| Express Keys | 6 |
| General | |
| Dimensions/piece | 443 x 280 x 12.6 mm |
| Operating Conditions | |
| OS Support | Windows 10/8/7, Mac OS 10.8 or above |