Inspiroy WH1409 V2
Big enough for you to express your
creativity.
Battery free pen tablet WH1409 V2 boasts 13.8×8.6inch working area, providing enough space for creation.
What indicated is beyond colors.
Intelligent indicators of WH1409 V2 are created for users to have a better understanding of the device status, and thus to get the tablet well-prepared for oncoming creative works.
What indicated is eyond colors.
Each stroke is a wonder.
Whatever you draw and write, lines input will be delicately rendered by 8192 levels of pressure sensitivity, realizing what you intend to express on the screen
Digital pen with ±60° tilt support.
Digital pen PW500 with ±60° tilt support enables imitation of lines input with different gestures on software with such function available. The same feeling as writing or drawing on paper can be realized with accuracy ensured.
Strive for better use r experience.
Pen with ergonomic design.
Digital pen PW500 with ergonomic design not only brings users buttons that prevent unintended press, but also provides a comfortable silicone grip to release fatigue. Pen holder PH05 with a nib extractor can be used for pen placement and nib replacement.
Individualize your WH1409 V2.
12 keys are available for user-defined shortcut setup, and as they are located within reach, the efficiency of your work will be further improved.
Wireless and limitless.
2.4G wireless connectivity frees users from restriction of wire bundles and meanwhile possesses them a clean desktop.
Integration of technology and creativity.
Connect your pen tablet to macOS/Windows/Linux with a USB wire to facilitate your work on mainstream software for drawing and designing, including PS, SAI, AI and CDR.
| Technical | |
| Battery Life | about 25 hours |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | 13.8 x 8.6’’ 350 x 218mm |
| Stylus Pen | PW500 |
| Pen Pressure | 8192 Levels |
| Reading Height | 10mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | >220PPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 |
| Accuracy | ±0.3mm |
| Data Communication Interface | USB Wireless 2.4 G 10-15m |
| Express Keys | 12 |
| Charging Time | about 6 hours |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| General | |
| Dimensions/piece | 456 x 266 x 16 mm |
| Net Weight | 1100g |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | Micro USB |
| OS Support | Windows 10 or above Mac OS 10.11or above |
| What's included & Extras | |
| OS | Windows 10 or later macOS 10.11 or later Linux |