Kamvas Pro 24
Clearer Sight, Better Focus
Stunning 2.5K screen.
The immersive 23.8-inch screen that
boasts 2.5K resolution presents every detail of your work clearly and vividly
on Kamvas Pro 24. Besides, with the screen size adheres to the golden ratio,
Kamvas Pro 24 will offer you stunning viewing experience.
See the beauty of color.
120% sRGB color gamut and 16.7 million colors not only
fulfill the needs of professional color presentation on painting, designing,
and image editing but also ensure every image you see on Kamvas Pro 24 is rich
and vibrant.
Easy viewing from different
directions.
178° viewing angle prevents the occurrence of any image
distortion so that you can view your work from different directions without
compromising image quality.
Natural writing on the full laminated
screen.
Full lamination crafts combine AG glass with screen to
minimize parallax and enhance drawing experience. So, you can not only enjoy a
clear image presentation but also a pen-on-paper drawing experience on Kamvas
Pro 24.
PenTech3.0 to support your infinite
creativity.
The appearance and weight of digital pen PW517 is similar to
an ordinary pen. Developed based on the PenTech3.0, the digital pen can provide
users with more accurate pen strokes as well as natural drawing experience.
Grab your pen, grab inspiration.
Lines with different width and shape can be reproduced
naturally and authentically as the pressure applied to and the tilt range of
your digital pen changed. Moreover, the instant capture of every pen movement
helps to grab your inspiration immediately without any latency.
Designed to empower your
productivity.
With programmable press keys and touch bars symmetrically
designed on both sides of the panel, Kamvas Pro 24 is ergonomically designed to
increase the flexibility of your creation and streamline your workflow.
Connection and expansion.
Various types of ports including VGA, DP, USB, and HDMI are
designed to support the connection to other devices, which helps to maximize
your creativity and productivity.
Excellent Compatibility.
Kamvas Pro 24 is compatible with both Windows and macOS,
supporting mainstream designing and drawing software such as PS, SAI, AI and
CDR.
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 23.8 Inch |
| Display Area | 526.85 x 296.35 mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Color gamut | 120% sRGB |
| Number of Colors | 16.7M (8bit) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178° |
| Surface | Anti-glare etched glass |
| Full lamination | Yes |
| Brightness | 220 cd/m2 |
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Stylus Pen | PW517 |
| Pen Pressure | 8192 levels |
| Tilt Function | ±60° |
| Reading Height | 10mm |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.5mm (Center), ±3mm (Corner) |
| eraser | - |
| Express Keys | 20 Programmable Press Keys |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | 2 x Touch bar |
| Multi-Touch | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 659 x 391 x 25mm |
| Net Weight | 6Kg |
| Colour | black |
| Material | Plastic |
| Operating Conditions | |
| Power Input | DC 12V 3A |
| Ports Included | HDMI, DP, VGA, USB-C |
| Hardware Requirements | HDMI、DP、VGA Or USB-C 3.1 GEN1 + (DP1.2) |
| OS Support | Windows 7/8/8.1/10, MAC OS 10.12 or later |
| What's included & Extras | |
| What's Included | Kamvas Pro 24 Pen Display, Battery-Free Pen PW517, Adjustable Stand ST100, HDMI Cable, USB Cable, Power Adapter, AC Cable, Pen Holder PH05A, Pen Nibs x 10, Nib Clip, Glove, Cleaning Cloth, Quick Start Guide |
| stand | Yes |
| Warranty | 1 Year |