The Huion H610Pro is one of Huion's most popular products. With its large active area of 10"x 6.25" the H610Pro allows you to create without any restrictions.
The H610Pro’s specifications of 5080 LPI, 233RPS and 2048 levels of smart sensitivity gives you highly responsive and natural control of line thickness, transparency and color. Huion 610Pro helps you accomplish the most sophisticated designing, drawing and writing tasks.
The 8 physical express-keys on the left and 16 hot cells on the top of the tablet are all customizable, providing you multiple ways to tailor your creative experience and increase your efficiency.
The Huion digital pen can completely replace a mouse allowing you to benefit from the freedom of using a pen.
If you have a Mac or a Windows PC and love visual arts you will love the Huion H610Pro.
| Technical | |
| Technology | Electromagnetic Digitizer |
| Active Area | 10" x 6.25" |
| Pen Pressure | 2048 Levels |
| Reading Height | 0.6" |
| Report Rate (Revolutions per Second) | 233 |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 |
| Data Communication Interface | USB 1.1 |
| Express Keys | 8 |
| Soft Keys | 16 |
| General | |
| Dimensions/piece | 400x320*42mm |
| Net Weight | 635g |
| Operating Conditions | |
| OS Support | Win 10/Windows 8/Windows 7/Mac OS 10.8.0 or above |
| Operation Power Consumption | 0.35W |