ugee Drawing Monitor UE16
15.4" full-laminated screen. 143% sRGB wide color gamut. Equipped with both floating shortcut keys and physical shortcut keys.
Lightweight and Slim with Larger Drawing Space
With a 15.4" display housed within a lightweight 1.28kg frame, the UE16 offers a spacious canvas for unlimited creative expression.
143% sRGB Color Gamut Replicates True-to-life Colors
High precision and finesse ensure an accurate and vivid portrayal of the true nature of objects. Whether it's for color display or releasing one's creative potential, the UE16 truly stands out.
New Generation Stylus with 16K pressure levels
Whether you are drawing or writing, each stroke is effortlessly translated onto the screen, resulting in flawless and precise lines.
8 Physical Shortcut Keys & Wheel
Featuring 8 physical shortcut keys, the UE16 provides a tactile feedback that enhances the drawing experience. Additionally, the scroll wheel allows for seamless transition between 4 preset functions by pressing the switch button
Adjustable Stand for Comfortable Creating
Easily adjust the aluminum alloy stand to your desired angle, ranging from 21° to 64°. This foldable and lightweight stand offers 10 gears, ensuring maximum comfort and productivity.
Wide Compatibility
UE16 Drawing Monitor is compatible with
Windows 7 (or later), Mac OS X 10.10 (or later), Chrome OS 88 (or later), Android 9.0 (USB3.1 DP1.2) or later, Linux
What’s in the Box
Drawing Monitor
Battery-free Stylus
Replacement Nibs x 20
Nib Extractor
USB-A to C Cable
USB-C to C Cable
3-in-1 Cable
Adjustable Stand
Cleaning Cloth
Quick Guide
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 15.4 inch |
| Display Area | 15.4 inch (341.0 x 191.8 mm) |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color gamut | 143% sRGB Adobe RGB 106% NTSC 101% DCI-P3 105% |
| Number of Colors | - |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Viewing Angle | 178° |
| Surface | Anti-glare etched glass |
| Full lamination | Yes |
| Brightness | 220 cd/㎡ (Typ.) |
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Stylus Pen | U-Pencil |
| Pen Pressure | 16,384 Level |
| Tilt Function | ±60° |
| Reading Height | 10mm |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.3 mm (center) |
| eraser | Pressure-Sensitive Eraser Pressure-Sensitive Eraser |
| Express Keys | 8 Programmable Press Keys + wheel +switch button |
| Roller Wheel | Yes |
| Touch Shortcut | - |
| Multi-Touch | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 437.6 x 259.2 x 13 mm |
| Net Weight | 1.28kg |
| Colour | black |
| Material | plastic |
| Operating Conditions | |
| Power Input | - |
| Ports Included | USB-C x2 (the all-in-one USB-C port and the 3-in-1 USB-C port) |
| Hardware Requirements | HDMI port and 2 USB-A port Or USB-C 3.1 GEN1 + (DP1.2) |
| OS Support |
|
| What's included & Extras | |
| What's Included | Drawing Monitor Battery-free Stylus Replacement Nibs x 20 Nib Extractor USB-A to C Cable USB-C to C Cable 3-in-1 Cable Adjustable Stand Cleaning Cloth Quick Guide |
| stand | 10-Gear Adjustable Stand from 21° to 64° |
| Warranty | 1 Year |