Inspiroy Dial 2
Huion Inspiroy Dial 2 Q630M Professional Wireless Bluetooth Digital Drawing Tablet for PC, Mac and Phone
INSPIROY DIAL 2
Dial into Efficiency
Inspiroy Dial 2 is the 2nd generation pen tablet of Inspiroy Dial. With two dial controllers and an upgraded battery-free pen, Inspiroy Dial 2 aims to deliver high efficiency and a real pen-on-paper experience for illustrators, graphic designers, concept artists, and other professionals.
Dual Dial and Shortcuts
Doubly improve work efficiency
Inspiroy Dial 2 adds an extra dial controller to achieve higher productivity. You can map different functions to each dial controller, and there’s a fairly nice touch on controllers with mechanical clicky to avoid over-turning. The pen tablet also offers six easy-located press keys to allow you to customize varying utilization.
Like-real Pen and Paper
Immersed smoother creation with PenTech 3.0
The battery-free pen coming with Inspiroy Dial 2 is powered by PenTech 3.0 technology, and the retraction distance decreased by 40% to bring more stability. You will enjoy almost the same experience as using a real pen due to the precise pressure sensitivity and tilt function. Meanwhile, the cover damping has increased by 20%, offering a paper-like feel with increasing friction.
Wireless Connection
Easy connection & stable transmission
Except for a traditional wired connection, Inspiroy Dial 2 can also be easily connected to your computer via a wireless connection. The Bluetooth 5.0 technology consumes lower power and owns a more stable transmission. And the pen tablet has a 1300 mAh battery which can be fully charged in 2.5h to keep 18 hours of working.
Perfect Symmetry
For various demands and occasions
Featuring a perfectly symmetrical design, Inspiroy Dial 2 is great for both left-handed and right-handed. You can also rotate the tablet vertically to match your display for unique application scenarios, such as photo-editing, video-editing, and animation. What’s more, Inspiroy Dial 2 upgrades the rounded corners to prevent you from a sharp, and the thinnest part is only 8mm, which is great for taking along.
| Technical | |
| Battery Life | 18hrs |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | PC Mode: 345.4 x 215.9mm (13.6 x 8.5inch) Android Mode: 215.9 x 108mm (18:9) |
| Stylus Pen | PW400 |
| Pen Pressure | 8192 levels |
| Tilt Function | ±60° |
| Reading Height | 10mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | >300RPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.3mm |
| eraser | - |
| Express Keys | 6 Programmable Press Keys |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | Touch Strip |
| Multi-Touch | - |
| Charging Time | 5V1A: about 3hrs; 5V0.5A: about 11hrs |
| Wireless Support | Bluetooth 5.0 |
| Battery Capacity | 2500mAh |
| General | |
| Dimensions/piece | 429 × 260.9 × 9mm |
| Net Weight | 415 g |
| Colour | black |
| Material | Plastic |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | USB-C |
| Hardware Requirements | USB-A |
| OS Support | Win 10/Windows 8/Windows 7/Mac OS 10.11.0 or above |
| What's included & Extras | |
| What's Included | Pen Tablet, Battery-free Pen, USB-C Cable, Pen Holder PH05F, Standard Nib x 5, Felt Nib x 5, Nib Clip, Glove, Quick Start Guide |
| Warranty | 1Year |