Maximum
fun made easy.
Portable
and sleek
Experience
the lightweight and sleek design of the new G640S. At only 9mm thick, it's slim
for portability and easy on-the-go use.
Your
world, broader than ever
With 6 x
3.75 inches of screen space, XPPen G640S provides more space than ever for a
greater drawing and gameplay experience.
Customization
at your fingertips
Discover 6
round customizable shortcut keys, housed right at your fingertips for quick
access to customize and optimize your workflow.
Increased
pressure sensitivity for maximum ability
Upgraded
8192 levels of pressure sensitivity allow for new abilities to modify,
navigate, and create with a full pallet of brush and pens.
Both
hands covered
Designed for
both right and left-handed users, XPPen G640S can be set to left-hand or
right-hand modes.
Adobe
Acrobat Reader DC digital signature ready
XPPen G640S
is synchronized with Adobe Acrobat Reader DC’s digital signature feature,
making conducting business more convenient than ever.
Wide
Operating System + Design Program Compatibility
Compatible
with Windows 10/8/7, Mac OS version 10.8 and above. Also compatible with most
major designer software such as Photoshop, SAI, Painter, Illustrator, Clip
Studio, and more.
Package
Includes :
1 x Painting
tablet
1 x Passive
Pen(charging unnecessary)
20 x Pen
Nibs (Located in Pen Holder)
1 x USB
Cable
1 x User
Manual
1 x Quick Guid
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | 6" x 3.75" |
| Stylus Pen | P05 |
| Pen Pressure | 8192 Levels |
| Tilt Function | - |
| Reading Height | 5-10 mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | 266RPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.1(Inch) |
| eraser | - |
| Express Keys | 6 Programmable Press Keys |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | - |
| Multi-Touch | - |
| Wireless Support | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 10.2 x 6.3 x 0.35 inches |
| Net Weight | 500 g |
| Colour | black |
| Material | Plastic |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | USB-C |
| Hardware Requirements | USB-A |
| OS Support | Windows 7/8/10, Mac OS 10.8 above |
| What's included & Extras | |
| What's Included | 1 x Painting tablet 1 x Passive Pen(charging unnecessary) 20 x Pen Nibs (Located in Pen Holder) 1 x USB Cable 1 x User Manual 1 x Quick Guid |
| Warranty | 1Year |