Create
anytime, anywhere
Unbelievably
portable and incredibly powerful
Enjoy
powerful performance from a portable tablet. With the super affordable Deco
mini 4, you can capture inspiration as it strikes and have your ideas with you
at all times.
Work
smoothly
The
easy-to-use Deco mini 4 allows ideas to flow freely. Customize your shortcut
keys to tailor your own unique experience.
Fulfil
your creative needs
The Deco
mini 4 comes with a Battery-Free Passive Stylus P05D that lasts for long hours,
allowing you to create without interruption.
Exquisite
expression
With up to 8,192 pressure sensitivity levels, the stylus creates
natural-looking lines of various widths, allowing you to produce exquisite
strokes with ease.
Create
with freedom
The Deco mini 4 is portable and supports connections with Android tablets
and mobile phones, enabling you to express yourself with freedom.
Connect
your devices with ease
The Deco mini supports a USB-C to USB-C connection (with the included
adapter), allowing you to connect the tablet to various computing devices
depending on your own need.
Extensive
compatibility
The XPPen Deco mini4 is compatible with Windows® 10/8/7, Mac OS X®
10.10 (and higher),and Android 6.0 (and higher). The tablet also works with
major software, including Photoshop®, SAI®, Painter®, Illustrator®, Clip
Studio®, GIMP®, Medibang®, Krita®, Fire Alpaca®, and Blender® 3D.
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | 4" x 3" 101.6x76.2mm |
| Stylus Pen | P05 |
| Pen Pressure | 8192 Levels |
| Tilt Function | - |
| Reading Height | 10 mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | ≧220 RPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | - |
| eraser | - |
| Express Keys | 6 Programmable press Keys |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | - |
| Multi-Touch | - |
| Wireless Support | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 178.2x125x8mm |
| Net Weight | 155g |
| Colour | black |
| Material | Plastic |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | USB-C |
| Hardware Requirements | USB-A |
| OS Support |
|
| What's included & Extras | |
| What's Included |
|
| Warranty | 1Year |