- Stock: Out Of Stock
- Brand: XPPen
- Model: MD220QH
Available Options
Artist Pro 22 (Gen 2)
2.5K QHD | 16K Pressure Levels | Calman Verified
Its exceptional clarity, Calman Verified color performance,
and 16K stylus functionality work harmoniously to showcase the most intricate variations of
colors and lines, allowing for limitless creative expression.
Display Performance Redefined
Clear visuals are essential for your artwork. The enhanced 2.5K display significantly elevates your drawing experience with a 21.5-inch display size, allowing every stroke to be displayed with accuracy, sharpness, and fine details.
Image Quality Presentation, Delicate and Detailed
The 2.5K resolution has significantly enhanced image quality. It offers 1.7 times the content of a FHD display and boasts a 33% increase in pixel density. With a pixel density of 137 PPI, it is compatible with various systems, providing a clear visual experience without the need to scroll between interfaces.
Feel Like Drawing On the Paper
AG Nano Etched and AF Coating glass minimizes glare, flicker, and fingerprints. The full-laminated display decreases the distance between the pen tip and the cursor. The frosted matte surface makes drawing just feel like a piece of paper.
DC Dimming,
Super Easy On Your Eyes
By utilizing DC dimming, This feature is also super friendly to your eyes, even during extended use.
Calman Verified Display, Tested For Excellency
Artist Pro 22 (Gen 2) drawing display has obtained Calman verification, representing its color accuracy is recognized by authority organization. Each Artist Pro 22 (Gen 2) undergoes rigorous calibration and testing using a 3D LUT stereoscopic space to ensure color accuracy. Moreover, every display comes with its own Calman verified report.
Capture Hyper-Real Colors
The display offers an impressive 99% Adobe RGB color gamut coverage ratio and is able to present as many as 16.7 million colors, allowing it to showcase a wide range of colors both vividly and accurately.
Delta E < 1*, Industry-leading Color Accuracy
The color accuracy has reached a new level. Delta E < 1 color accuracy ensures the alignment on different devices and environments. Precise color matching facilitates the creation of exceptional artwork and brings your most imaginative concepts to life as tangible art.
*This data is average and applies only to Adobe RGB.
Switch Between Three Color Spaces, Seamless Color Transition
By facilitating the transition between sRGB, Adobe RGB, and Display P3, colors are displayed consistently across different devices. Every color in your artwork appears true to life.
World-First 16K Pressure Levels Stylus
Equipped with the X3 Pro smart chip, the stylus offers 16K pressure levels sensitivity for a realistic drawing experience. The felt nibs replicate the sensation of drawing on paper. Additionally, the stylus includes two shortcut keys and a digital eraser, improving its functionality for artists while providing comfort through its silicone grip.
Always Stay Smooth and Responsive
X3 Pro Smart Chip Stylus supports 60° tilt. Creating shaded strokes and diverse line variations is as intuitive as drawing on paper.
X3 Pro Smart Chip Automatic ID Recognition
The X3 Pro Smart Chip Stylus series supports pen ID recognition. No matter what X3 Pro series stylus you use, the system will automatically identify it and load your customized settings to meet your personal needs. Just let the creativity flow with the stylus!
ACK05 Shortcut Remote,
Liberate More Creativity
You can easily customize 40 shortcut keys through the driver settings and control them with one hand to elevate your productivity. The physical dial provides comfortable damping for incredible fingertip inspiration.
Set All Parameters in the Integrated Driver
The integrated driver enables you to simultaneously modify the settings for the drawing display and ACK05 shortcut remote. Additionally, you can also adjust the brightness, color temperature, and contrast ratio within the driver.
Pen Case
The pen case can store one stylus, one receiver, four standard pen nibs, and four felt nibs.
Additionally, it comes with a nib replacement tool for convenient nib switch whenever needed.
Detachable Pen Clip
The pen clip is positioned at the top of the display and can hold up to three pen nibs. It can be easily detached or installed without the need for any tools, making it convenient for artists to begin or pause their drawing as desired.
Multiple Cables, All for Convenience
Connect the drawing display to a computer using a full-featured USB-C or HDMI cable.
The built-in cable harness module and cable cover enhance the stability and reliability of the connection.
Unlock More Possibilities with One Display
The Artist Pro 22 (Gen 2) is designed to meet the diverse needs of creative professionals across various fields.
Its 2.5K resolution delivers an immersive experience for gaming, films, and other forms of entertainment.
Illustration
16K ultrasensitive pressure levels. The delicate and smooth strokes make drawing feel natural and effortless—just like drawing on paper.
3D Design
The 2.5K display significantly improves the efficiency of 3D modeling in architectural design by offering an optimal visual representation of intricate details.
Video Creation
Preview your video on the native 2.5K display to ensure every detail is vividly presented and edit videos with the powerful 16K stylus.
Creative Graphic Design
The 21.5-inch display provides spacious space for design, with high color accuracy and consistency, making it ideal for teamwork.
Creation on Double Displays
Separate your creation into two displays for a larger field of view. Double the efficiency and unleash full creativity.
Gaming & Movie
2.5K QHD ensures the immersive experience of playing games and watching movies
Powerful Compatibility
Compatible with mainstream systems and software
Compatible with Windows 7 (or later), macOS 10.13 (or later), Android (USB3.1 DP1.2), ChromeOS 88 (or later) and Linux.
Compatible with popular digital art software such as Adobe Photoshop, Illustrator, SAI, CDR, Clip Studio Paint, GIMP, Krita, MediBang, FireAlpaca, Toonboom, Maya, and Blender3D, etc.
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 21.5 Inch |
| Display Area | 526 x 296mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Color gamut | 99% sRGB, 99% Adobe RGB, 94% Display P3 |
| Number of Colors | 16.7M (8bit) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| Viewing Angle | 178° |
| Surface | Anti-glare etched glass |
| Full lamination | Yes |
| Brightness | 250cd/m² |
| Power Supply Output | 12V⎓3A |
| Technical | |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Stylus Pen | X3 Pro Smart Chip Stylus |
| Pen Pressure | 16384 Levels |
| Tilt Function | 60° |
| Reading Height | 10mm |
| Report Rate (Revolutions per Second) | ≥220RPS |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | ±0.4 mm (center) |
| eraser | - |
| Express Keys | - |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | - |
| Multi-Touch | - |
| General | |
| Dimensions/piece | 638 x 408 x 44mm |
| Net Weight | 5.55 kg (Stand Included) |
| Colour | black |
| Material | plastic |
| Operating Conditions | |
| Power Input | AC 100-240V |
| Ports Included | Full-featured USB-C & HDMI |
| Hardware Requirements | HDMI port, USB-A Or Full-featured USB-C |
| OS Support | Windows 10 (or later) macOS 10.13 (or later) Android 10.0 (or later) ChromeOS 88 (or later) Linux |
| What's included & Extras | |
| What's Included | 1 x Drawing Display 1 x Pen case with nibs (X3 Pro Stylus standard nibs*4, X3 Pro Stylus felt nibs*4) 1 x X3 Pro Smart Chip Stylus 1 x Wireless Shortcut Remote and Bluetooth receiver 1 x Power adapter and power cord 1 x HDMI cable 1 x USB-C to USB-C cable 1 x USB-A to USB-C cable 10 x X3 Pro Stylus standard nibs 1 x Glove 1 x Cleaning Cloth 1 x Pen Clip 1 x ACS02 Stand |
| stand | Yes (15°~88°) |
| Warranty | 1 year |