Wacom MovinkPad 11
No Limits. Just Draw.
Draw when you want, as much as you want, wherever you want. You don't need experience or skills. You don't need a reason or a goal.
The "Wacom MovinkPad 11" removes all barriers to your creativity. Just exist in the moment and let the lines flow as you start sketching your world. The "Wacom MovinkPad 11" is there whenever – and wherever – inspiration strikes.
Draw your world – anytime, anywhere.
Everything you need, all in one place.
Made for those who just want to draw.
All the must-have tools for sketching - right here in one device.
Start creating the moment you power it on.
Instantly capture the moment. Quick drawing is ready when you are.
Launch the sketching app "Wacom Canvas" by tapping and holding the pen on the screen during sleep mode. Start drawing as soon as inspiration strikes, just like opening a sketchbook.
*When using the Quick Drawing function to launch Wacom Canvas, a new canvas will open to protect your work.
*Each software's functions and UI are subject to change due to updates.
Smooth flow from rough sketch to final artwork.
Comes with Wacom Canvas, for sketching ideas and rough drafts, and CLIP STUDIO PAINT DEBUT*, for illustrations and manga.
With Wacom Canvas you can open rough drafts directly in CLIP STUDIO PAINT, so you can quickly and easily immerse yourself in the creative workflow.
*includes a 2-year license for CLIP STUDIO PAINT DEBUT. To use this software, you need to register with CELSYS. Terms of use apply.
Everything you need, right where you need it. That’s the power of Wacom Shelf.
Scroll through your growing collection of sketches, artwork and reference images - all in one place.
Wacom Shelf lets you view every image on your device, no matter the file type.
Even if you've forgotten where you saved it, find everything you need at a glance.
Supports bmp, clip, heic, jpeg, png, tiff and webp formats.
No charging, no interruptions. The battery-free Wacom Pro Pen 3 lets you stay in the flow.
The included Wacom Pro Pen 3 doesn't require batteries or charging - so your creative flow is never interrupted.
Lightweight and built for long drawing sessions, it's a high performance tool trusted by creative professionals.
Less glare, more immersion. See your work without distractions.
A display crafted for a perfect drawing experience. The pen glides smoothly, but with just enough "grip." And a special surface treatment reduces glare and fingerprints, so your artwork shines clearly.
Lightweight & all-in-one. Perfect to take with you every day.
Weighing just 1.3lbs, this 11.45-inch device is so light and thin it can go anywhere a sketchbook can. Everything you need is built-in – no PC required.* Turn your favorite café or park into your own creative studio.
*Wacom MovinkPad 11 utilizes Android 14.
| Monitor | |
| Type | IPS |
| Screen Size | 11.45 Inch |
| Native Resolution | 2200 x 1440 pixels |
| Color gamut | sRGB 99% (CIE1931) (typ) |
| Number of Colors | 16.7 million 8bit x RGB = 24bit |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Contrast Ratio | 1200:1 (typ) |
| Viewing Angle | 170° |
| Surface | AG (Anti-glare) + AF (Anti-fingerprint) |
| Full lamination | Yes |
| Brightness | 400cd/m2 (typ) |
| Technical | |
| Refresh Rate | 60/90 Hz |
| Sensors | G-sensor e-compass Ambient light sensor |
| Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Active Area | 243 x 159 mm / 9.6 x 6.3 in |
| Stylus Pen | Wacom Pro Pen 3 with Nib holder |
| Pen Pressure | 8192 Levels |
| Tilt Function | 60 degrees |
| Resolution (Lines per Inch) | 5080 LPI |
| Accuracy | - |
| eraser | - |
| Express Keys | - |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | - |
| Multi-Touch | Yes - capacitive 10 fingers |
| Wireless Support | Bluetooth® 5.2 |
| Battery Capacity | 7700mAh (typ) |
| General | |
| Dimensions/piece | 266 x 182 x 7 mm 10.5 x 7.2 x 0.3 in |
| Net Weight | 588 g |
| Colour | Light Gray |
| Operating Conditions | |
| Ports Included | 1x USB Type-C port (USB2.0) |
| Hardware | |
| CPU | Mediatek Helio G99 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Camera | Rear Camera : 4.7M pixels |
| Speaker | Stereo Speaker |
| Battery | Lithium-ion battery |
| Microphones | 2 microphones |
| Wi-Fi | Wi-Fi: IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| WLAN Frequency | - |
| GPU | ARM G57 MC2 |
| Micro SD | - |
| What's included & Extras | |
| What's Included | Wacom MovinkPad 11 Wacom Pro Pen 3 with nib holder USB-C to USB-C Cable (1m/Power) IPI Booklet Regulation sheet |
| stand | - |
| Warranty | 2 Year |
| OS | Android™ 14 |