ugee 14.25" Standalone Fun Drawing Pad UT3
Say goodbye to slippery surfaces and harsh glare. Introducing NanoMatte - a paper-like onscreen texture that delivers an immersive drawing and writing experience with extra comfort. It effectively filters harmful blue light*, reduces glare, and ensures a crystal-clear display even under strong lighting conditions.
Level Up Your Creating Experience with U-Pencil
With up to 4096 pressure sensitivity levels,
Ergonomic design with skin-like coating Weighs only 13g
Fully charges in 1h & goes for 130h, Standby for 60 days
Equipped with the latest Android 14 system
Enhanced compatibility, usability, accessibility, and privacy
Crystal Clear Video Calls and Stunning Selfies
13MP Front Camera, 8MP Rear Camera
Clear Conversations and Dynamic Sound
2 Microphones + 4 Speakers
Ready for Heavy Tasks and Ample Files
8GB RAM+256GB ROM
10000mAh+27W Fast Charging
Draw non-stop for over 13 hours*
Enjoy online streaming for over 12 hours*
U-Key for Color Mode Switching
Effortlessly switch between Regular/ Ink Paper/ Color Paper Modes to meet the various needs of your activities, whether you're fully engaged in a book, jotting down notes, or enjoying vibrant visuals.
Enjoy Everything with UT3
The superpower that turns your tablet into an E-reader or an E-ink display. Combined with an immersivve 14.25-inch NanoMatte display, a silky-smooth U-Pencil, a extra-comfy Smart Folio, all included in the package with no extra cost needed.
Ultra Thin, Ultra Light
Ultra-thin at 6.95mm and lightweight at 760g, enjoy the best of both worlds with an ultra-large screen and an incredibly lightweight design
Advanced Eye Care
TÜV Rheinland certified low blue light filter ensure comfortable viewing and reduce eye strain. NanoMatte - a paper-like onscreen texture that delivers an immersive drawing and writing experience with extra comfort.
| Monitor | |
| Screen Size | 14.25 inches |
| Native Resolution | 2400x1600 60Hz |
| Color gamut | - |
| Number of Colors | 16 million true colors |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Response Time | 20ms |
| Surface | AG (Anti-glare) |
| Technical | |
| Sensors | GPS, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Hall Sensor |
| Technology | Active Capacitive Pen |
| Stylus Pen | U-Pencil working time :130 h Charging Time: 1 h |
| Pen Pressure | 4096 Levels |
| Tilt Function | ±60° |
| Accuracy | ±0.5mm (center), ±1mm (edge) |
| Data Communication Interface | USB-C |
| eraser | - |
| Express Keys | - |
| Roller Wheel | - |
| Touch Shortcut | Capacitive 10-point touch |
| Multi-Touch | yes |
| Battery Capacity | 10000mAh |
| General | |
| Dimensions/piece | 322X222X6.95mm |
| Net Weight | 760g |
| Colour | Space Gray |
| Material | - |
| Operating Conditions | |
| Power Input | 27W |
| Ports Included | Headphone Jack : Type-C USB Port: Type-C OTG: Yes (supports keyboard and mouse) |
| OS Support | Android 14 |
| Hardware | |
| CPU | MTK Helio G99 (MTK8781) Octa-Core 2 * A76 @ 2.2GHz, 6 * A55 @ 2.0GHz |
| RAM | 8GB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Camera | Rear Camera : 13MP |
| Speaker | 4 speakers |
| Microphones | 2 microphones |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Rom | 256GB |
| What's included & Extras | |
| What's Included | 1 x Drawing Pad (all in one) 1 x Stylus pen 1 x Power Adapter 1 x Pen Nib 1 x Nib Extractor 1 x USB-C Cable 1 x Glove 1 x Smart Folio 1 x Quick Guide 1 x Warranty Card |
| stand | - |
| Warranty | 1 Year |